Perskie drzewo jedwabne – Albicja jedwabista (Albizia julibrissin)

Moja “Mimoza” wyrosła na piękną roślinę.

Nareszcie, trochę googlowania i sprawdziłam moją “mimozę” z jeziora Garda we Wloszech. Nazywa się Albicja jedwabista, albo “Perskie drzewo jedwabne” (Persian silk tree). Pamiętam, ze na Majorce siedzieliśmy pod drzewem z przepięknymi, mimozowatymi kwiatami. Wtedy pomyślałam, ze to musi być Mimoza, ale nie wiedziałam ze istnieje wiele drzew, które nałażą do mimozowatych i są podobne do siebie. We Włoszech znowu spotkałam takie drzewo, ale z owocami czyli strączkami. I tak, z myślą, ze nareszcie wyhoduje mimozę zabrałam kilka strączków do N. Albicja nie reaguje na dotyk jak mimoza, ale zamyka liście na noc – co tez jest fajne 🙂

Albicja jedwabista (Albizia julibrissin) – gatunek roślin należący do rodziny bobowatych i podrodziny mimozowych. Występuje naturalnie w południowej i wschodniej Azji od Iranu na wschód do Chin i Korei[2].

Nazwa rodzaju pochodzi od włoskiego szlachcica Filippo del Albizzi, który wprowadził go do Europy w połowie XVIII wieku, nazwa gatunkowa julibrissin pochodzi z języka perskiego co oznacza “kwiat jedwabiu” (Wikipedia)
img_3338

W sierpniu przeniosłam jedną na parapet w mojej pracy, bo jest tam dużo popołudniowego światła. Ta po prawej to własnie przeniesiona. Tą po lewej przeniosłam w październiku. Były posadzone w tym samym czasie, dostęp do światła uczynił cud!

Fajnie by było gdyby zakwitła!

Bilderesultat for persian silk tree

Nie mówiąc już o bonsai…

Bilderesultat for persian silk tree

A tak wygląda ze strączkami.

Bilderesultat for persian silk tree

A tak wygląda jak śpi:

4 thoughts on “Perskie drzewo jedwabne – Albicja jedwabista (Albizia julibrissin)

  1. No to znów mamy fraktale! Matematyczna perfekcja formy. I jak tu żyć gdy zewsząd otacza cyfrowy świat. Ale jednak ten świat jest wrażliwy na brak światła – to nadzieja.

    • Natura przerasta nas swoją inteligencją. Jednocześnie elementy jakie tworzy są delikatne i wrażliwe na zmiany, każdy z nich ma jakiś slaby punkt. Światło musi być bardzo ważne nie tylko dla naszych “produktów żywnościowych” ale i dla nas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *